Sigurnost željeznica u Hrvatskoj

Započni novu temu   Odgovori na temu

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Stanje i sigurnost željeznice u HR:

0% 0% 
[ 0 ]
13% 13% 
[ 2 ]
44% 44% 
[ 7 ]
38% 38% 
[ 6 ]
5% 5% 
[ 1 ]

Ukupno glasova : 16

Sigurnost željeznica u Hrvatskoj

Postaj by nenek on pon 23 stu 2009 - 0:49

Svi članovi ovog foruma su dosta vezani uz prugu, odnosno željeznice u HR. Po ranijim anketama smo vidjeli da ipak rijeđe koristimo vlakove za prijevoz. Mnoge lokalne linije su totalno nerentabilne, a prema svemu sudeći stanje niti malo neće ići na bolje.
Ove godine su se dogodile i teške željezničke nesreće. Ljudi gube povjerenje u HŽ. A mi?
Kako je tek kolegama strojovođama, te svom ostalom osoblju u vlaku i po kolodvorima?

Koje su pruge u najlošijem stanju, što bi se trebalo prvenstveno riješavati od infrastrukture, na stranu sad čistke na vrhu i hitne intervencije USKOK-a i sličnih odjela...

Kojom bi ocjenom ocjenili načelno stanje i sigurnost željeznica u Hrvatskoj? 1- vrlo loše do 5- jako dobro
:koci:

nenek

Broj postova : 192
Registration date : 22.03.2008

[Vrh] Go down

Re: Sigurnost željeznica u Hrvatskoj

Postaj by Narcis on uto 24 stu 2009 - 11:50

S obzirom da je anketa tek postavljena, doduše malo odgovora za sada, ali je zato vidljiv trend daljnjih odgovora i ocjena koje će uslijediti.
Ja osobno sam dao 3, jer naše željeznice nisu totalno nesigurne, ali nisu ni savršene.
Moglo bi se jednostavnim rječnikom reći da "ih je pregazilo vrijeme". O nekim super modernim vlakovima velikih brzina možemo samo sanjati da će se pojaviti na našim prugama u neko dogledno vrijeme. Infrastrukturu treba modernizirati, ma posla ima preko glave, ali nažalost od vodećoh na vrhu baš i nema nekog velikog interesa za to, a od njih zavisi najviše.

Narcis
Administrator
Administrator

Broj postova : 6127
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Postaj by portos on uto 24 stu 2009 - 11:53

Narcis je napisao/la:S obzirom da je anketa tek postavljena, doduše malo odgovora za sada, ali je zato vidljiv trend daljnjih odgovora i ocjena koje će uslijediti.
Ja osobno sam dao 3, jer naše željeznice nisu totalno nesigurne, ali nisu ni savršene.
Moglo bi se jednostavnim rječnikom reći da "ih je pregazilo vrijeme". O nekim super modernim vlakovima velikih brzina možemo samo sanjati da će se pojaviti na našim prugama u neko dogledno vrijeme. Infrastrukturu treba modernizirati, ma posla ima preko glave, ali nažalost od vodećoh na vrhu baš i nema nekog velikog interesa za to, a od njih zavisi najviše.
Potpisujem. I dao sam istu ocjenu.

portos
Moderator
Moderator

Broj postova : 475
Registration date : 14.06.2008

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on uto 24 stu 2009 - 11:55

U pravilu ne glasam u ovakvim anketama jer ne vidim svrhu toga ali složio bi se sa Narcisom ...

Narcis je napisao/la:... naše željeznice nisu totalno nesigurne, ali nisu ni savršene.
Moglo bi se jednostavnim rječnikom reći da "ih je pregazilo vrijeme" ...

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Stjepan on uto 24 stu 2009 - 12:21

Točke 3 i 4 su potpuno iste s tim što je u točki 4 nekako poudarena sigurnost,što je za željeznicu na ovim prostorima karakteristika zato od mene 4 (da su plate veće dao bi 5) Laughing

Stjepan

Broj postova : 436
Registration date : 12.03.2009

[Vrh] Go down

Postaj by nenek on uto 24 stu 2009 - 12:50

Na području grada Zagreba su uvedeni zaštitari u vlak. Very Happy

http://www.jutarnji.hr/oprez--kontrolore-karata-u-vlaku-stite--nabildani-frajeri-/365118/

Zaštitari su angažirani zbog nasilnog ponašanja putnika u vlakovima, a otkad su u pratnji kontrolora, smanjena je potreba i za intervencijama djelatnika MUP-a

Nasilno ponašanje putnika u vlakovima, osobito onih koje kontrolori zateknu bez ispravne karte, prisililo je HŽ na drastične mjere: u pratnji kontrolora odnedavno su i zaštitari. Vlatka Škorić, glasnogovornica Hrvatskih željeznica, pojašnjava kako su zaštitari od sredine listopada angažirani zbog putnika koji - osim što ne plaćaju karte - verbalnom, a katkad i fizičkom agresijom nasrću na kontrolore i uništavaju imovinu HŽ-a.
‘Uvrede su svakodnevne’

- Imamo velikih problema o kojima nerado javno govorimo. Zaštitari su u pratnji kontrolora jer ih putnici napadaju i uništavaju vlakove. Jedan je kontrolor doživio da ga je putnik koji nije imao kartu počeo daviti i prijetiti mu, dok su uvrede svakodnevne i gotovo uobičajene. Na varaždinskom području, primjerice, djeca su se naglavačke objesila o rešetke koje služe za prtljagu. Nije nam preostalo drugo nego da angažiramo zaštitare kako bismo zaštitili naše djelatnike - rekla nam je Vlatka Škorić.

Zanimljivi su komentari čitatelja. :molim2:

nenek

Broj postova : 192
Registration date : 22.03.2008

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on uto 12 sij 2010 - 20:38

Članak u 24sata:

Vožnja vlakom Hrvatskih željeznica je ruski rulet...

Mogu garantirati sigurnost putnicima, ne vidim tu problem. I ja često putujem vlakom i ne bojim se, tvrdi šef Hrvatskih Željeznica, Zoran Popovac...
Piše: S. Flegar, V. Smiljanić

Svakodnevno putujem vlakom i donedavno sam se osjećala sigurno. No nakon učestalih nesreća svi se bojimo, komentirala je jučer putnica Milka Budisavljević. U ponedjeljak je bila na peronu u Sisku na kojem je lokomotivi eksplodirao transformator. Nitko nije ozlijeđen, a ona je otišla nekoliko minuta prije nesreće. I drugi putnici potvrđuju da se boje. No ne i predsjednik uprave HŽ Holdinga Zoran Popovac. On se poziva na statistike i ističe da su nesreće na cestama i dalje učestalije i teže od željezničkih.
- Vlakovi su prosječno stari 28 godina. Činjenica je da nam je prometna strategija loša. Od 1999. željeznica je podinvestirana, novac ide u korist cesta i to će se morati promijeniti - priznao je Popovac loš odnos države prema HŽ-u. Godišnje u održavanje zastarjelih vlakova ulažu oko 300 milijuna kuna. Prije dvije godine kupili su tek jedan novi teretni vlak. Do kraja ove godine trebali bi kupiti tri vlaka, dva elektromotorna i jedan dizelmotorni prototip vlaka. Boljim vremenima u HŽ-u se ipak nadaju. Očekuju pomoć fondova.
- Mogu garantirati sigurnost putnicima, ne vidim tu problem. I ja često putujem vlakom i ne bojim se - tvrdi šef HŽ-a. Na pitanje hoće li u slučaju teže nesreće podnijeti ostavku nije odgovorio. U teorije i zavjere ne želi vjerovati, ali diverziju ne odbacuje.
- Nemam dokaza, ali borba protiv korupcijene ne sviđa se nekim korporacijama i interesnim skupinama - kaže. Dodao je da čine sve kako bi spriječili nove nesreće.

NAJAVIO MJERE I KADROVSKE PROMJENE U HŽ-u

Ministar prometa Božidar Kalmeta nakon zadnje nesreu0107e u Sisku, kada je na stanici eksplodirao transformator lokomotive, najavio je niz mjera u HŽ-u, kao i kadrovske promjene. Svoju odgovornost i ostavku nije spomenuo.

Popratne fotografije uz članak:

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content Today at 18:53

Sponsored content

[Vrh] Go down

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]

- Similar topics

Započni novu temu   Odgovori na temu