Autobusna terminologija

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Autobusna terminologija

Postaj by gaspa on uto 19 sij 2010 - 23:45

Al' ću sad uzbuditi duhove grinko
I navući na se bijes riječke ekipe yes
Nekome možda srušiti svijet thinking

U jednom starom Autotrolejovom voznom redu prvi put sam susreo riječ monotral, i to u kontekstu uvode se zglobni autobusi (monotrali)...
Onda vidim smjene označene kao monotral...
Tu riječ zapravo nisam čuo nigdje drugdje.

Postavljam si pitanje: što znači monotral?

A, ne, ekipo. U krivu ste. Debelo u krivu! Monotral NIJE zglobni autobus.

Čini se da je taj pojam u Rijeci postao uvriježeni sinonim za zglobni autobus kao i digitron za kalkulator, kalodont za pastu za zube i sl. Ova fora prisutna je i u drugim jezicima ali tako da su to postale službene riječi - u ruskom, npr.: olovka = karandaš (od francuskog proizvođača olovaka Caran d'Ache), ili kolodvor = vokzal (od njemačke riječi Wartesaal = čekaona).

Tako su i u Rijeci vidjeli da na njihovom prvom zglobnom autobusu (o kojemu možemo itekako raspravljati je li u stvari bio OM Super Orione ili Fiat 682RN Viberti) piše Monotral, pa se taj naziv uvriježio i za druge zglobnjake.

Ali otkuda, zapravo, naziv (riječ) monotral i dalje je nejasno. Ali, otkrit ćemo.

Prije nego što strastveno uključite tipkovnice nastojeći me ekspresno popljuvati, znajte da ću vam podastrijeti dokaze da su kao monotral označeni i obični autobusi (solo), i autobusi na kat. Uostalom - proguglajte. Ključna riječ: monotral mrgreen

gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 2380
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Re: Autobusna terminologija

Postaj by kiki273 on sub 14 sij 2012 - 20:23

Kad smo već kod "monotrala" može se reći da složenica dolazi iz:
"mono" = (grč. monos) predmetak u složenicama sa značenjem: sam, jedan, jedini
"trale"= "trabant" = tal., šp. "trabante" = vojnik tjelesne straže, tjelohranitelj) pren. prišipetlja; astr. satelit U domaćem jeziku "pratilac"; pa iz toga izlazi eng. "trailer" = prikolica"
Daklem "mono trale" = "jedan pratioc" ili "jedna prikolica"
Ne kažem da je ovo 100% točno, ali tako sam čuo, a u biti ima smisla, zar ne?
Na slici moete vidjeti autobus "Monotral Pegaso Comet 6045 Viberti" koji uopće nije zglobnjak

kiki273
Administrator
Administrator

Broj postova : 5563
Registration date : 28.02.2008

http://vlakovi-ri-hr.4rumer.com

[Vrh] Go down

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]

- Similar topics