Crobus

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Crobus

Postaj by ZlayoZg on čet 22 tra 2010 - 23:07

Povodom obilježavanja trideset godina rada kompanije "AutoZubak"

Predstavljen prvi hrvatski autobus - Crobus
Do sada je u projekt uloženo 120 milijuna kuna, a do kraja 2012. godine u Crobus će se uložiti još 200 milijuna.

Obilježavajući tridesetu obljetnicu rada tvrtke, AutoZubak je predstavio svoj novi veliki poslovni iskorak - početak proizvodnje prvog hrvatskog autobusa. Radi se o autobusu napravljenom na pogonskoj osnovi poznate švedske kompanije Scania, a u proizvodnji pojedinih sklopova angažirani su domaći kooperanti i proizvođači opreme. Kako je naglasio čelni čovjek tvrtke Pavo Zubak, proizvodnjom prvog hrvatskog autobusa AutoZubak domaćem i inozemnom tržištu nudi potpuni novitet, međugradski autobus visoke klase, dužine dvanaest metara, kapaciteta 49, odnosno 51 putnika , koji po ocjenama svjetskih stručnjaka može ravnopravno stati uz bok najkvalitetnijim svjetskim markama.

Cijeli članak na http://www.vecernji.hr/biznis/predstavljen-prvi-hrvatski-autobus-crobus-clanak-129899

Super izgleda. yes super2


Zadnja promjena: ZlayoZg; pet 23 tra 2010 - 16:47; ukupno mijenjano 1 put.
avatar
ZlayoZg
Administrator
Administrator

Broj postova : 3038
Age : 33
Lokacija : Zagreb(Žitnjak)
Registration date : 19.09.2008

[Vrh] Go down

Re: Crobus

Postaj by Tomek on čet 22 tra 2010 - 23:42

Prvi Hrvatski autobus ako ne računamo razne TAZ Dubrave koje su nastale u Yugoslaviji je bio Eurobus AV120 koji je predstavljen u ožujku 1993. tako da bi trebalo promjeniti naslov ove teme. Kad već naši novinari nisu sposobni informirati se.

Tomek
Moderator
Moderator

Broj postova : 435
Lokacija : Zagreb
Registration date : 07.04.2008

[Vrh] Go down

Re: Crobus

Postaj by Drempa on čet 22 tra 2010 - 23:43

oče možda ovo staviti da bude njači agregat za taj bus
http://www.youtube.com/watch?v=v52etw_qTQo
avatar
Drempa

Broj postova : 413
Age : 36
Lokacija : Zagreb
Registration date : 06.04.2009

[Vrh] Go down

Re: Crobus

Postaj by kiki273 on sri 6 tra 2011 - 0:57


______________________________________
U Finskoj, Švedskoj i Norveškoj zimsko razdoblje traje do 31.3. Hrvatska kao da je u polarnom krugu, pa zimsko razdoblje traje do 15.4.
avatar
kiki273
Administrator
Administrator

Broj postova : 5585
Age : 42
Lokacija : Rijeka
Registration date : 28.02.2008

http://vlakovi-ri-hr.4rumer.com

[Vrh] Go down

Re: Crobus

Postaj by LLeon on sri 6 tra 2011 - 5:54

Meni liči na lošu kinesku kopiju. smijesno Isto kao kad kinezi kopiraju europski dizajn.
Prvi hrvatski autobus??? pitanje TIBO "3. maj" je napravio autobus (vidio sam jedan jedini primjerak na cesti, ali postoji), na MB šasiji i motorom. Dubravu da ne spominjem, dakle, može bit tek 3. hrvatski bus.

______________________________________
Kome se žuri nek ide pješke!
avatar
LLeon
Moderator
Moderator

Broj postova : 2470
Age : 39
Lokacija : R1J3KA
Registration date : 01.03.2008

[Vrh] Go down

Re: Crobus

Postaj by NP-549 on sri 6 tra 2011 - 8:12

A Eurobus ?
avatar
NP-549
Moderator
Moderator

Broj postova : 1971
Lokacija : Hreljin
Registration date : 15.03.2008

[Vrh] Go down

Re: Crobus

Postaj by gaspa on sri 6 tra 2011 - 8:33

Kaže članak: uglavnom sve hrvatsko, osim motora.
Osim što su zaboravili spomenuti i scaniinu šasiju.

Međitim... kakav proizvod ćemo nazvati hrvatskim? Ako se zahtijeva da je 100% dijelova domaće proizvodnje - izbor je jako sužen. U protivnom, prvi hrvatski autobus je proizvod zagrebačke Radionice Juriša (na tuđoj šasiji). Slijede modeli zagrebačke Autokaroserije (opet na tuđim šasijama), uključujući i čuvenu Raketu. Pa pomalo ekstravagantni proizvodi splitske Autokaroserije - Komet i Super Stela. Pa tek onda ovo što se spominje u okviru ove teme.

U svakom slučaju dobro je da se kod nas pokreće bilo kakva proizvodnja jer samo deset prstiju stvaraju vrijednost. Dobro je i da je Zubak penežljivi pa je mogao kupiti i finiširati ovaj projekt koji je započela grupa entuzijasta, riješivši konstrukciju i dizajn i davši Scaniji bubu u uho za suradnjom.

______________________________________
Autobus je vozilo koje ide dvaput brže kad trčiš za njim nego kad si u njemu
avatar
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 2406
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Re: Crobus

Postaj by Tomek on ned 8 sij 2012 - 11:43

Evo nam Crobusa na probi u Pleso prijevozu


Tomek
Moderator
Moderator

Broj postova : 435
Lokacija : Zagreb
Registration date : 07.04.2008

[Vrh] Go down

Re: Crobus

Postaj by gaspa on čet 6 ruj 2012 - 13:51

Baš ih ne vidimo na cesti. Balon se brzo ispuhnuo. Ptičice nešto cvrkuću da ih 28 stoji u tvornici i čeka kupce. Za tu cijenu će se načekati. Bojim se da je taj naš novi prvijenac rezultat lošeg promišljanja. Zamisao je vjerojatno bila više nego dobra, ali kad hoćeš preko kruha pogače...
A od školskog autobusa i minibusa neće, naravno, biti ništa.

______________________________________
Autobus je vozilo koje ide dvaput brže kad trčiš za njim nego kad si u njemu
avatar
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 2406
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Re: Crobus

Postaj by DD on čet 6 ruj 2012 - 14:28

Jednog bijelog su imali i Brioni-Pula na probi neznam kakav dojam je ostavio morat cu se raspitat...
avatar
DD

Broj postova : 223
Lokacija : RIJEKA
Registration date : 20.07.2011

[Vrh] Go down

Re: Crobus

Postaj by gaspa on pet 7 ruj 2012 - 8:49

Možda je on i ostavio dobar dojam, ali...

Scania je predlagala izvedbu normalnog turističkog busa, cjenovno konkurentnog. Ali, ne! Nekom se prohtjelo izvesti sve vrhunski. A to košta. I tako Zora postade 20% skuplja od MAN-a koji se smije oko glave jer mu konkurencija nije došla.

Naravno, lijepo je napraviti top model. Možda su u tome i uspjeli. Ali probit se s njim na tržište dok ne postoji brend - to je teški promašaj. Kupci će se onda ipak radije za tu cijenu odlučiti za dokazane vrijednosti - mečku i druge, a ne eksperimentirati s novotarijama.

O tome da je šasija neodgovarajuća odn. da je odstupanjem od dogovora sa Scaniom na šasiju jednog tipa stavljeno nešto neprimjereno - nećemo.

Obzirom da - kako se čuje - i onaj zadnji fahman što je ostao u konstrukcijskom birou ubrzano uči njemački (da se presedla nekom tamošnjem proizvođaču), hrvatskom autobuserstvu ne predstoje očekivani svjetli dani.

A možda onda ovi primjerci postignu dvostruku cijenu kod kolekcionara. Budu li prodavani pod geslom: ekskluzivni maloserijski model; proizvedeno samo 30 komada.

______________________________________
Autobus je vozilo koje ide dvaput brže kad trčiš za njim nego kad si u njemu
avatar
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 2406
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Re: Crobus

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]

- Similar topics
» Crobus

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.