Vjerna maketa Samoborčeka

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Vjerna maketa Samoborčeka

Postaj by borna on pet 19 lis 2012 - 21:41

Željko Sestrić je (sad već davno) napravio vjernu maketu Samoborčeka- Srebrne strijele, ponekih vagona, pruge i brojnih zgrada uz prugu. Maketa je
predstavljena na izložbi maketa u Tehničkom muzeju 1989 (?) godine, te ju je muzej otkupio s namjerom da ju stavi u stalni postav (uskoro?).
Eto kako ju je Željko ukratko predstavio: Ukupna duzina je 10 m. Sastoji se od 8 modula 100 x 50 cm, te 2 modula od 30 x 100 cm (most).

Pogon Strijele : oktretno postolje tipa "Vario" sa dva mala zamasnjaka. Proizvodi "Halling" - Wien. Ostala postolja su od TT vagona, jer promjer kotaca odgovara originalu. Razmak kotaca (Spur) podesen na H0e.

Baza za model NE POSTOJI: Apsolutna SAMOGRADNJA od A do Ž. Kuciste izradjeno iz polistirenskih ploca debljine od 0,5 do 1,5 mm. Svi detalji, prozori, vrata, spojevi itd. izradjeni strojnim glodanjen prema nacrtu.
Slikano je u proljeće ove godine u muzeju, kad se snimala reportaža za Tv emisiju o Samoborčeku. Kad doznamo termin emitiranja obavijestit ćemo sve
zainteresirane. Slike je napravio Rene Švigir i moja malenkost, bit će još slika drugom prilikom. Zadnja slika je nastala nedavno a predstavlja novo napravljenu i još bolju Strijelu!

borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 3618
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Re: Vjerna maketa Samoborčeka

Postaj by tinaivica on pet 19 lis 2012 - 23:58

Dozvoli Borna da te ispravim i dopunim. Zeljkova maketa nije bila izlozena po prvi put 1989 godine.
Klub željezničkih modelara „Zagreb“ povodom 40. godišnjice osnivanja i kontinuiranog djelovanja u suradnji s Tehničkim muzejom u Zagrebu organizirao je veliku izložbu maketa i modela željeznica.
Izložba se održala u razdoblju od 20. ožujka do 5. travnja 2009. godine u prostorijama Tehničkog muzeja.
Na toj Izlozbi Zeljko je izlozio svojeg Samoborceka.

tinaivica

Broj postova : 33
Registration date : 06.10.2012

[Vrh] Go down

Postaj by borna on sub 20 lis 2012 - 0:01

Hvala na ispravku, znam da sam negdje fulao, u ušima mi je ostala 9-ta godina ali ne i desetljeće (stoljeće!). LP tamo daleko iza 7 mora....

borna
Moderator
Moderator

[Vrh] Go down

Postaj by thomcro on sub 20 lis 2012 - 8:04

thomcro

Broj postova : 5475
Registration date : 07.08.2011

http://www.pilana-mrkopalj.hr/index.html

[Vrh] Go down

Postaj by zes on ned 21 lis 2012 - 13:06

Za sve zainteresirane jos malo slika sa izlozbe u Tehnickom muzeju u Zagrebu.

zes

Broj postova : 37
Registration date : 17.10.2012

http://www.zes-collection.at

[Vrh] Go down

Postaj by borna on sub 27 lis 2012 - 23:06

Evo i slikice nas dvojce kod postavljanja vlakova (nos mi je crven od hladnoće a ne vina) u muzeju, snimio Dragutin Staničić.

borna
Moderator
Moderator

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content Today at 10:55

Sponsored content

[Vrh] Go down

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]

- Similar topics