Radovi u mojoj radionici

Stranica 6 / 6. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Re: Radovi u mojoj radionici

Postaj by borna on sri 16 stu 2016 - 19:50

Došlo je nešto novo (u stvari dosta staro)

Lokomotivu prije isporuke novom vlasniku treba dobro razvoziti

Imade i priloženu uputu

Meni su draže Maerklinke ma koliko stare bile, jednostavnije je pregledati ih i urediti

borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 3665
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Postaj by borna on ned 20 stu 2016 - 22:03

Do mene je došao i jedan dobro sačuvani komplet od Minitrainsa, na provjeru pa da pošaljem do poznatog kupca

Kutija je vrlo dobro sačuvana, unutra je sve na broju

Izvadih lokomotivicu da ju isprobam ali JOJ

Na desnoj strani nedostaje klin koji drži poluge!
Sada treba izmisliti (napraviti) tu minijaturu i onda dobro zalijepiti kod montaže?
Sve je očigledno novo odnosno vjerojatno je kod prve vožnje taj klin ispao i izgubio se..

Od jednog prijatelja sam dobio njegove ostatke za ispomoć pa sam se primio posla

Najprije sam sve rastavio i podmazao sa masti

Međutim muke s radom i dalje traju, motorčić radi ali povremeno zapinje (kod sporije vrtnje). Neki od zuba nije pravilan
(ili je možda na pužu problem?) pa kad dođe u određen položaj tvrdoglavo zapne i motor nema snage da se nastavi
vrtiti! Morat ću sve ponovo očistiti pa pod povećalom pregledati svaki zub(ić) i puž(ić) dok ne otkrijem grešku.
Gledajući kasnije ove slike gdje su zubčanici kod velikog povećanja sam otkrio da je jedan puž napukao po dužini te da su zubčanici
na osovinama malo potrošeni; kad neki od njih dođe do puknutog mjesta na pužu zapne!

borna
Moderator
Moderator

[Vrh] Go down

Postaj by borna on pet 16 pro 2016 - 20:11

Jedan prijatelj iz Slvenije je obećao poslati mi te osovine sa puževima, kad stignu nastavit ću sa tim radovima.
U međuvremenu je došla jedna Marklinova Br 23 na uređenje

Počeo sam od kopči koje su bile malo iskrivljene i previsoke u odnosu na standard

Stariji Maerklin je imao metalne kopče koje bi se u dječjoj igri savinule pa ih je trebalo podesiti.
To se može izvesti pomoću tvorničke šablone (koja je ispod) ili prema nekom vozilu sa novim plastičnim kopčama
koje se ne mogu iskriviti (mogu samo puknuti)

Ta lokomotiva spada u noviju seriju koja se prodavala pod imenom Primex u pojednostavljenoj izvedbi (uglavnom u robnim kućama)

Usporedio sam ju sa svojim originalom iz početka 60-ih koji je kompletan

Štedilo se i na prijenosu, Primex ima zubčanik na samo jednoj osovini a dalje se sila prenosi polugama.
Original se radio od 1954 do 1972 godine a kasnije je nastavio Primex sve do 2.ooo. godine(zadnjih 10-ak
godina je ipak bio kompletan). Maerklin je pred nekoliko godina počeo raditi stare omiljene modele pa i Br 23.

borna
Moderator
Moderator

[Vrh] Go down

Postaj by borna on pet 16 pro 2016 - 20:19

Došla je još jedna Br 23 u jako tužnom stanju

Siroče je u zaista jadnom stanju pa će radovi potrajati

Lokomotiva je iz kraja 50-ih godina
Rastavit ću sve što se rastaviti da i najprije okupati u alkoholu da se odmasti a kasnije i skinuti svu boju te nanovo
lakirati (obruči oko kotla će biti najzahtjevniji posao)

Problem je i u desnom velikom kotaču koji je izgleda padao pa ga je netko lijepo zakovao tako da pleše!
/odjednom je zavladala navala tih Br 23 koje su na glasu kao rijetke, još 2 su na čekanju no srećom su u dobrom stanju/
Doznao sam od sadašnjeg vlasnika zašto je lokomotiva u takvom stanju (citiram)
br 23 sam dobio od frenda, on je sam priznal da su on i buraz, pedesetih godina, (stari im je delal nešto u vanjskim, pa je hodal po Njemačkoj ranih pedesetih) ko klinci puštali loksu brzo te je pokušavali udariti sa čekićem i usput psovali mamu nacističku, (možda i nisu al tak je bar rekel)
/to može samo Maerklin izdržati/

Rastavljanje na osnovne dijelove

Nosače ovih rukohvata je trebalo pažljivo izvaditi (rukohvate ću kasnije napraviti nove)

Još moram skinuti usmjerivače vjetra (uha) i rukohvate na kabini.
Slijedi kupanje u kočionom ulju...

borna
Moderator
Moderator

[Vrh] Go down

Postaj by borna on sub 17 pro 2016 - 19:47

Nakon kupanja od 20-ak sati (i ispiranja vrućom vodom) sve je čisto, jedino ponegdje moram izčačkati ostatke crvene boje

Na obje slike se vidi kako je netko zakivao kotače na osovine Evil or Very Mad  a na drugoj se lijepo vidi da su sva tri kotača
postavljena različito Shocked

Najbolje (i najskuplje) bi bilo nabaviti nove kotače i osovine....jer ako ovo olabavim i pomaknem kako treba morat ću opet zakivati?
(do dalnjega je lokomotiva na čekanju)

Br 81 je još jedan kandidat za bojanje jer ju je netko loše obojao (tko zna kada?)

Nekih većih oštećenja ii ogrebotina nema pa lakiranje u crno neće biti problem, kao i bojanje crvenih detalja.
No bojanje obruča kotla će biti zahtjevno, uz držalo koje se da horizontalno okretati trebat će jaako dobar tanki kist,
jako svijetlo i mirna ruka!

Ova boja se niti nakon 2 dana nije otopila pa ću je do kraja odstraniti nitro-razređivačem!

borna
Moderator
Moderator

[Vrh] Go down

Postaj by borna on sub 17 pro 2016 - 19:53

Došla je i jedna Br 01 iz kraja 50-ih na obnovu

Nažalost na lijevoj strani nedostaje dio poluga

Pretražio sam svoje rezervne djelove i našao odgovarajuće poluge ali za desnu stranu koje ne mogu nikako
preokrenuti za lijevu pa ako netko slučajno ima odgovarajuće bio bih zahvalan da mi se javi!

Unutra je sve dobro osim jedne žice kojoj nedostaje izolacija.
Lokomotiva ide u rastavljanje pa dobro kupanje, sušenje a nakon sastavljanja slijedi malo šminkanja
Došlo je nešto i američkog porijekla u moju radionicu!

Sve je solidno metalno i jednostavno napravljeno

Puž, mali među.zubčanik i drugi na srednjoj osovini, ostale su pokretane polugama

Vlasnik je to sastavio na pola pa odustao od završetka dok se ne otkrije što ne valja jer ne radi (vozi)
kako treba!

borna
Moderator
Moderator

[Vrh] Go down

Postaj by borna on ned 18 pro 2016 - 18:15

Malo sam se posvetio i njezi jedne dobro učuvane V 200, stare barem 50 godina

Taj model lokomotive imade najduži zamah od svih Maerklinovih, kad joj se kod pune brzine isključi struja ona se
kotrlja još najmanje metar dok ne stane!
/meni je na mojim maketama radila probleme na izoliranim odsječcima koji su obično bili dužine 36 cm, nije smjela
voziti više od pola "gasa" da ne preleti preko crvenog signala!/
Došla je jedna elektra pred nekoliko dana, osim mehaničkog uređenja trebat će i bojanja.....

...krov cijeli a ostalo možda prođe uz popravke kistom i kasnije poliranje?

Rukohvate treba zamijeniti kao i kopče kojima nedostaje "kapica"

I skija je zrela za zamjenu

Druga je u boljem stanju, bit će sitnih popravaka kistom

Netko se počeo igrati patiniranja pa je obojio vozna postolja (na jednoj strani)?

borna
Moderator
Moderator

[Vrh] Go down

Postaj by borna on uto 20 pro 2016 - 19:50

Prošli tjedan taman kad sam u četvrtak imao slobodan dan zatrpala su me 2 krda malih garavuša!

2 su bez dimnjaka, 2 su izgubile vijke za poluge na kotačima, nekoliko skija treba mijenjati itd...

Ove imaju plastične odbojnike pa ih nekoliko fali (kao i 2 dimnjaka)

Mehanika je uglavnom u redu, jedino se na jednoj raspao mjenjač smjera

Karoserije parnjačica sam dobro okupao i očistio sredstvom za čišćenje suđa pa isprao u vrućoj vodi,
sada trebam pronaći i zalijepiti odgovarajuće odbojnike i dimnjake, kasnije ću još obojiti poneke detalje

Došla je i jedna starija V 212 kojoj treba poravnati ograde, obojiti krov i poneke ogrebotine crvene boje

Unutra je klasika, masivna i solidno čvrsta

Ova lokomotiva imade zanimljiv prijenos od motora do pogonskog postolja- na gornjoj strani dolaze zubčanici od
rotora do prvog dijela kratkog kardana koji na donjoj strani preko jednakog zubčanika ide na postolje.
Tako je motor fiksan i pomaknut prema sredini da bi stao u kabinu a pogonsko postolje je opet gibljivo u
svim smjerovima! (cijeli taj sklop se brzo rastavi ali za sastaviti ga natrag treba vremena i živaca)

borna
Moderator
Moderator

[Vrh] Go down

Postaj by borna on uto 17 sij 2017 - 12:53

Na uređenje je došla je i jedna mala dieselska manevarka u pojednostavljenoj Primex izvedbi

Nema ograde i bočne blende pa je stoga skoro pola jeftinija (?), upitnik je jer je iznutra punokrvna Maerklinka!

Original Henschel DHG 500

1963 do 1976 je napravljeno 62 takovih lokomotiva
Po svemu osim malo drugačijeg krova i naravno pantografa je EA 500 manevarka kojoj trebam popraviti pantograf

U stvarnosti su napravljene svega 4 takove lokomotive 1966 godine

borna
Moderator
Moderator

[Vrh] Go down

Postaj by borna on uto 17 sij 2017 - 12:56

Nakon duugo vremena do mene je došla ponovo jedna Hruska (iz DR-a, prodavala se preko Pika)

Radi se o Br 84, lokomotivu je trebalo otvoriti i podmazati te izravnati jednu polugu. Jedan vijak je između stražnjih odbojnika a drugi naprijed
skriven ispod prednje slobodne osovine

Motor(čina) je povelika, naprijed imade i kontakt za generator dima

Kako je olovo u DDR-u bio strateška sirovina (za municiju) umjesto njega se koristio lim u trakama

Odostraga treba dosta pokušaja i živaca da se ova opruga natakne na vijak unutar lokomotive. Ona pritišće pločicu
sa žaruljicama za stražnja svjetla te ujedno prenosi jedan pol, općenito su lokomotive malih DDR proizvođača pune
raznih zamki. (izvježbana ruka to sastavi brzo i lako)

borna
Moderator
Moderator

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content Today at 11:39

Sponsored content

[Vrh] Go down

Stranica 6 / 6. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]