Libertas Dubrovnik

Stranica 42 / 43. Previous  1 ... 22 ... 41, 42, 43  Next

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by kriticar on uto lis 04, 2016 4:01 pm

Dubrovački gradonačelnik obratio se otvorenim pismom zaposlenicima Libertasa. Na adresi
http://www.dubrovniknet.hr/novost.php?id=48695#.V_PQR5L_pMs
može se to pročitati.
Dubrovnik.net je napisao/la:Gradonačelnik Grada Dubrovnika Andro Vlahušić uputio je pismo svim djelatnicima javnog poduzeća Libertas kojim im se zahvaljuje na izvanredno odrađenom poslu kojeg obavljaju svakog dana, a naročito u danima turističke sezone. U svome pismu gradonačelnik Vlahušić posebno se osvrnuo na izostanak suglasnosti Gradskog vijeća za nabavku dodatnih 20 autobusa. Tekst pisma prenosimo u cijelosti.

Poštovani zaposlenici Libertasa,

Dopustite najprije da vam se osobno zahvalim na izvanrednom poslu koji obavljate. Pritom mislim na sve vas, počevši od vozača, mehaničara, administrativnog i pomoćnog osoblja, pa sve do Uprave društva.

Upravo Vašim predanim radom pridonijeli ste da se naš narančasti ljubimac iz društva gubitaša sigurnim koracima pretvara u jednu od najuspješnijih gradskih tvrtki.

Naime, u posljednjem šestogodišnjem razdoblju pametnim i odgovornim poslovanjem uspjeli ste značajno umanjiti izdvajanja iz gradskog proračuna te povećati vlastite prihode na što svi morate biti ponosni.

Usporedbe radi, za pokrivanje razlike cijene koštanja javnog prijevoza po kilometru iz gradskog proračuna 2010. godine izdvojen je 31 milijun kuna, a ove 2016. godine tek 18,5 milijuna kuna. Ukupno ste u istom razdoblju za proračun Grada Dubrovnika „uštedjeli“ preko 60 milijuna kuna i tako osigurali da se ta sredstva ulože u neke druge projekte, jednako važne našim građanima, a posljednjih godina uspjeli ste ostvariti i značajnu dobit.

Ono što je vrijedno svake pohvale je što je tvrtka istovremeno osigurala rast kvalitete i dostupnosti usluge javnog prijevoza, povećala broj i frekventnost linija, „pomladila“ flotu i uvela novu tehnologiju naplate, što je dovelo do povećanja zadovoljstva kod krajnjih korisnika usluge javnog prijevoza, građana i turista. Samo u posljednje četiri godine nabavljena su 34 nova autobusa, a kritike na dotrajalost flote zamijenile su pohvale.

Prošlog tjedna Dubrovnik je primio vrijedno priznanje kao šampion hrvatskog turizma. Za tu prestižnu titulu, uz djelatnike u turizmu, zaslužni su svi naši građani, posebice djelatnici naših komunalnih tvrtki. U vrijeme sezone Vaši vozači postaju recepcionari, vodiči, u svakom kontaktu s posjetiteljima predstavljaju i u konačnici promoviraju svoj grad. I na tome Vam zahvaljujem.

Zato me iznenadila odluka dijela vijećnika u Gradskom vijeću koji su u ponedjeljak odlučili Libertasu uskratiti suglasnost za nabavku dodatnih 20 autobusa čija kupovina bi prosječnu starost autobusa smanjila sa sadašnjih 9,9 godina na 3,2 godine i omogućila društvu da rashoduje preostalih 35 starih autobusa koji se koriste jedino u slučaju prijeke potrebe, uslijed kvarova i tijekom vrhunaca sezone.

Gradski vijećnici HDZ-a i DDS-a su, bez da su ponudili ikakav valjan argument, odlučili da ne žele završetak postupka modernizacije flote, te su, što je još nevjerojatnije, svim građanima Dubrovnika, Župe, Konavala, Primorja onemogućili vožnju novim autobusima, dostojnim grada šampiona turizma.

Budući da ne mogu pronaći suvislo opravdanje za takvu odluku, kao gradonačelnik odgovoran za ukupno poslovanje Grada i gradskih tvrtki i ustanova preostaje mi samo da vam ponudim moju ispriku.

S poštovanjem,

Gradonačelnik

Andro Vlahušić

dubrovniknet team

kriticar
Moderator
Moderator

Broj postova : 2746
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Postaj by kriticar on sri lis 05, 2016 4:58 pm

Što se događa? Danas je gbr.143 vozio za Pelješac, služba 21. Gbr.141 vozio je liniju 12. Gbr.27 vozio je liniju 23. Gbr.104 bio je na liniji 10. Nisam uspio utvrditi koja služba. Ali nije ni 10-1 ni 10-2 jer su 113 i 114 čini mi se uredno vozili. Gbr.92 vozio je na liniji 27. Nisam vidio bus na liniji 15 pa ne znam je li i gbr.175 dobio zamjenu. 173 i 176 jesu.
Je li to neki servis za nove? Ali onda bi bili u garaži i neki od novih gradskih, a čini mi se da skoro svi voze.
Voze i citibusi 66, 67, 68 i 69 te 62 u gradu, a gbr.65 se ustalio na liniji 26.

kriticar
Moderator
Moderator

[Vrh] Go down

Postaj by kriticar on čet lis 06, 2016 1:40 pm

Danas 143 opet na liniji 27; Gbr. 173 ponovo na liniji 21. Ali gbr.27 i dalje na liniji 23. I gbr.176 negdje vozi, nema ga u remizi. Je li vraćen na liniju 12?
Bilo je više buseva na liniji 10, pa i 173. Valjda ispomoć zbog kišnog vremena. Temperatura je drastično pala. Je li kraj ljetu? Hoće li pasti i broj turista?

kriticar
Moderator
Moderator

[Vrh] Go down

Postaj by kriticar on pet lis 07, 2016 1:04 pm

Je li prestala voziti linija 6Express? Vidio sam jučer gbr.158, koji je tu liniju vozio cijelo ljeto, na nekoj od linija za Mokošicu. Nisam upamtio je li bio na 1A ili 1B.
Danas zbog dosadne kiše nisam pratio kako prometuju.

kriticar
Moderator
Moderator

[Vrh] Go down

Postaj by Pfaff on sub lis 15, 2016 9:03 am

Gbr. 113 viđen jučer u Cavtatu na liniji 10.

Nepoznati gbr. u Konavlima na posebnoj vožnji ("Školica"?)

Sunger meteo

Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 8068
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Postaj by Narcis on sub lis 15, 2016 10:21 am

Vaje zdolun si šal grinko

Narcis
Administrator
Administrator

Broj postova : 6127
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Postaj by Pfaff on sub lis 15, 2016 1:52 pm

Narcis je napisao/la:Vaje zdolun si šal grinko
Ćapal me strmopizditis...

Sunger meteo

Pfaff
Administrator
Administrator

[Vrh] Go down

Postaj by Pfaff on sub lis 15, 2016 6:41 pm

Evo još! Jedan kratkorepi Japanac na liniji za Vitaljinu (od milja ga valjda zovu DU-DA 155)

Ta linija 10 je nesretna k'o i ona naša od Autotroleja. Vajka nekakovi karampankoti

Sunger meteo

Pfaff
Administrator
Administrator

[Vrh] Go down

Postaj by Damir on sub lis 15, 2016 7:37 pm

Vidim da je barba u akciji i da će biti nešto od putopisa!? yes Cool

Damir
Moderator
Moderator

Broj postova : 2745
Registration date : 24.01.2011

[Vrh] Go down

Postaj by Pfaff on sub lis 15, 2016 11:36 pm

Damir je napisao/la:
Vidim da je barba u akciji i da će biti nešto od putopisa!? yes  Cool
Mmmmuahaha!

Sunger meteo

Pfaff
Administrator
Administrator

[Vrh] Go down

Postaj by kriticar on ned lis 16, 2016 6:18 am

Pfaff je napisao/la:Ta linija 10 je nesretna k'o i ona naša od Autotroleja. Vajka nekakovi karampankoti
Libertas bi nabavio nove, ali ne da gradski HDZ. Ah ta politika.
Inače autobusi koji redovno voze liniju 10 su SÜ313 nabavljeni 2005. i većina je milijun Km prešla već prije dvije tri godine.

kriticar
Moderator
Moderator

[Vrh] Go down

Postaj by kriticar on sri lis 19, 2016 2:24 pm

Gbr.26 vozi na liniji 23.
Gbr.143 vozi na službi 10-2. Što je sa 114? Čuo sam priču da se zapalio.

kriticar
Moderator
Moderator

[Vrh] Go down

Postaj by kriticar on sri lis 26, 2016 11:00 am

Je li vrijeme da za Cavtat vozi nešto novije od vozila iz 2005.? Danas na liniji 10 od redovnih buseva vozi samo gbr.113. Voze još i 143 i 98. Gbr.111, 114 i 115 su izgleda neispravni. I da linija 10 je reducirana na 3 autobusa u povremo upadanje vozila sa drugih linija.
Ali prije dva dana reducirane su i linije u gradu. Opet jedna glupost u režiji Libertasa. Tako su tri autobusa, koja voze na liniji 6( umjesto 5 koliko ih je vozilo zaključno sa nedjeljom), uglavnom prepuni. Zašto se nije išlo na postupno reduciranje? Možda je problem napraviti raspored sa četiri autobusa?

kriticar
Moderator
Moderator

[Vrh] Go down

Postaj by kriticar on čet lis 27, 2016 3:22 pm

Leasing ne prelazi automatski u vlasništvo. Libertasu u slijedeća četiri mjeseca ističe leasing za 15 vozila nabavljenih krajem 2008 i početkom 2009. To su vozila sa gbr.145-159. Treba ih otkupiti. Koliko treba platiti da bi ta vozila prešla u vlasništvo Libertasa? Obično je ugovorom o leasingu definiran ostatak vrijednosti. Jeli to taj iznos i koliko on iznosi? Iz najnovijeg natječaja vidio sam da je za sada nesuđene nakon sedam godina ostatak vrijednosti 15%. Mislim da bi nakon osmogodišnjeg leasinga ostatak vrijednosti mogao biti 10%(moja pretpostavka). Ali ni to nisu mali novci, jer nabavna vrijednost MANova iz 2009. je bila 250.000EUR što bi bio iznos koji bi se trebao platiti za svih deset, ako je ostatak vrijednosti 10%. Uz otkup i 5 Isuzu taj iznos raste debelo preko dva milijuna kuna koje treba izdvojiti da nastaviš koristiti osam godina stare autobuse.
Inače takvi autobusi imaju tržišnu vrijednost oko 90.000 EUR, ako je suditi po oglasima na internetu za taj model autobusa i godišta okolo. Jer nisam naišao ni na jedan oglas za 2009. godište

kriticar
Moderator
Moderator

[Vrh] Go down

Postaj by kriticar on sub lis 29, 2016 3:07 pm

U Gradu voze citibusi 60(linija 3A), 63(9), 66 i 67(linije 2 i 2A, ali nisam zapamtio gdje je koji) i 69(linija 5).
U prigradu je gbr.65(linija 26). To je situacija od jučer, a danas je na liniji 9 gbr.62.
U Gradu u rotaciji opet vozi samo 16 niskopodnih, još najmanje dva su na stalnim službama i to 150 na R-1 i 157 na 1C. SU220 uglavnom voze P vožnje iako i tamo često bude niskopodni jer ih za sada ima 11 u rezervi. Gbr.151 i dalje vozi na liniji 35.
U školskom prijevozu gbr.109 zamijenio je gbr.93 na prijevozu za školu Cavtatu, sad da li zbog kvara ili zbog večeg kapaciteta ne znam.
Na prigradskim linijama stanje je uglavnom redovno, jedino na liniji 10 i dalje voze zamjenski 143 i 98 jer su tri busa koja inace redovno voze valjda u kvaru( gbr. 111, 114 i 115). Redovno vozi jedino gbr.113. Kao što
sam vec prije bio napisao van sezone voze samo tri cjelodnevne službe( ljeti četiri).

Jučer sam doznao od jednog dobrog poznavatelja procedure leasinga da se sredstvo kod operativnog
leasinga po isteku vraca davatelju leasinga, a kod financijskog otkupljuje, valjda za ostatak vrijednosti. Ako
je to tako što ce se dogoditi sa Libertasom? Odlaze li gbr.145 - 159, a zamjene zahvaljujuci meni, ali i mnogima, nerazumnoj odluci viječnika HDZ i DDS za sada ne dolaze? Jer neki dan sam pročitao izjavu direktora Libertasa  da su i vozila iz nabave 2008/2009 uzeta na operativni, a ne kako sam dugo mislio na financijski leasing. Valjda je negdje bilo krivo napisano ili ja krivo povezao.
Je li ti viječnici to znaju kad glasaju? Rade li svjesno protiv Libertasa? Jer Libertas, ako mora vratiti 15 autobusa, je na rubu, ako ne i ispod ruba, za obavljane svih zadaca u predsezoni do 15.06. Pogotovo u Gradu gdje bi ponovo na ulice na cjelodnevne službe trebali i SU220. A autobusi adekvati za školski prijevoz nisu baš praktični za gradske linije.
Ipak bi volio vidjeti što piše u ugovoru  o leasingu jer on jedino definira prava i obaveze ugovornih strana, a sve ostalo su nagađanja. Nadam se da su gradski viječnici ipak odgovorni i znaju o čemu su glasali.

kriticar
Moderator
Moderator

[Vrh] Go down

Postaj by kriticar on ned lis 30, 2016 6:19 pm

Sada kad je više nego izgledno da Libertas seli garažu na novu lokaciju u Komolcu postavlja se pitanje treba li u neku slijedecu nabavu ukalkulirati i gradske zglobne niskopodne autobuse. U svakom slučaju šest solo niskopodnihim treba kao prosta reprodukcija (po meni su trebali vec doci), recimo četiri zglobna kao proširena reprodukcija. Uz to još i pet prigradskih i još jedno pet midija koji bi zamijenili neke od postojecih. Onda bi mogli biti mirni za prostu reprodukciju do 2021, jedino ako se ukaže potreba za proširenom. Ili im vrate škole jer nisam baš optimist da ce neki prijevoznik dovesti sedam osam autobusa u Konavle da bi vozio samo školski prijevoz. To znaci isto toliko vozača jer svi voze u isto vrijeme, a rade 20 do 30 km( maksimalno 50) dnevno. I da ce to biti rentabilno.
Samo jedan vozač firmu košta godišnje oko 150 tisuca kuna, osim ako privatnici i tu nešto ne kemijaju. Jer takav posao više od 100 Km daleko od najbliže baze teško da je isplativ. A otvaranje nove baze košta.

kriticar
Moderator
Moderator

[Vrh] Go down

Postaj by kriticar on pet stu 04, 2016 4:42 pm

Danas su u gradu sve niskopodne rezerve bile aktivirane tijekom jutra. Iz nekog razloga večina, ako ne i svi Euro6 city bili su povučeni u garažu. Obično to naprave kad im dođu serviseri, valja iz AH.
Još nisam ulovio koja dva iz nabavke 2009. su ostali u krugu uz 14 onih novijih iz 2013. i 2016.
Vec više dana ne vozi gbr.176. Na liniji 12 sam viđao gbr. 104.

kriticar
Moderator
Moderator

[Vrh] Go down

Postaj by kriticar on sub stu 05, 2016 12:00 pm

Danas u deset i trideset za Cavtat, linija 10 je otišao gbr.96. Zar taj autobus nema premali kapacitet putnika za tu liniju? Po oficijelnim podacima smije ukrcati 44 putnika. Istina kad sam ga vidio imao ih je samo pet-šest.
Sada ako gube školski prijevoz u Konavlima imat ce pet takvih autobusa bez posla. Ne znam zašto ne uzmu gbr.103 sa linije 16A, a na tu liniju stave gbr.96. Tamo je rijetkost da se pojavi više putnika, za razliku od linije 10.

kriticar
Moderator
Moderator

[Vrh] Go down

Postaj by kriticar on pon stu 07, 2016 8:14 pm

I danas u 1030 za Cavtat gbr.96. Prije njega u 1000 gbr.143, a poslije njega u 1100 gbtr. 104. U 1130 gbr.115. Dakle ne voze ni 113 ni 114 kao ni 111. Nije vozio ni 142 na liniji 16, te 176 na liniji 12. Nisam vidio što ih mijenja, ali lako moguce 98 i 105, jer su to raspoložive prigradske rezerve.
Danas čak dva city na "citibus' linijama. Gbr.158 na liniji 2  i gbr.139 na liniji 9.
Još sam vidio gbr.66 na liniji 2A
U garaži sam vidio i gbr.80. Što ga mijenja na Šipanu?

kriticar
Moderator
Moderator

[Vrh] Go down

Postaj by MAN SU220 on uto stu 08, 2016 12:02 pm

S Viktorije u 10:40 krenuo kao "sedmica"  Razz

MAN SU220

Broj postova : 330
Registration date : 28.03.2013

[Vrh] Go down

Postaj by kriticar on uto stu 08, 2016 12:57 pm

Taj gbr.36 i inace ima problema sa displejima. Čini mi se da mu vec duže vrijeme ne rade svi.

Danas u garaži i gbr.103 u vrijeme kad vozi 16A. Znaci nešto drugo vozi tamo. Nisam vidio što. U 1030 za Cavtat danas je vozio gbr.150. Gbr.111 i 142 na dizalicama. I gbr.106 više nije u Radeljevicu. Izgleda da je prebačen kod dizalica. Popravak?
Vidio gbr.26 u vožnji. Lako moguce da je ili na 16 ili na 16A.
Gbr.67 je na 3A. 60, 61, 62, 63 i 64 ne voze. 65 je i dalje na liniji 26. A 69 na liniji 5. Ali nigdje nisam ulovio gbr.68. Ne vozi, a nije ni u remizi ni u Radeljevicu.
Od niskopodnih 135 leži na poljani, 152 je danima između kanala. 44 je vec koji dan u Radeljevicu. Ostali voze s tim da je rezervnih 6 NL283 I 5 NL313.

kriticar
Moderator
Moderator

[Vrh] Go down

Postaj by NP-549 on uto stu 08, 2016 2:05 pm

Čemu ta silna šaranja sa autobusima ? Pretpostavljam da se ekipe koje su na smjeni ne sele zajedno s busevima što bi značilo da stalno mjenjaju buseve. Poslije će se netko čudit šta su svi busevi razdrndani, al će imat opravdanje u tome da imaju milijon kilometara što uopće nema veze. Prigradski bus kojeg vozi ista ekipa može sa 1 milijon bit u 3 puta boljem stanju nego onaj sa 300 tisuću kojeg svi jašu. I to ne "u stanju" kakvom ga vide vozači, nego u stanju što se tiče održavanja: koliko je novaca utrošeno na taj autobus, koliko je sati rada utrošeno u remontu i koliko je imao nevoznih dana. To se vrlo lako da ustanovit.

NP-549
Moderator
Moderator

Broj postova : 1899
Registration date : 15.03.2008

[Vrh] Go down

Postaj by kriticar on čet stu 10, 2016 10:18 pm

Danas u 10:30 za Cavtat gbr.27. Nakon osam mjeseci ponovo na R-1.
Za Cavtat inace redovno voze busevi nabavljeni 2005. Dakle odrađuju dvanaestu godinu. Za jednu povratnu vožnju naprave oko 50 Km . Prvi i drugi vozni red (gbr. 113 i 114) odrade 11 do 12 povratnih vožnji pa vidi koliko su prešli. Sada su došli u fazu da ne mogu podnijeti tolika naprezanja i češce se kvare, pa upadaju zamjene. Treci je bio gbr.111, ali on je radio 7- 8 tura ljeti, a zimi i manje. Prije koju godinu dodali su im i 115 koji je prije toga vozio na liniji za Ston i jos na toj liniji okrenuo milijun. Dok su 113, 114 i 115 automatici gbr.111 ima klasični mjenjač.
I ostale prigradske  linije imaju stalne autobuse, a rezerve upadaju u slučaju kvara ili druge nesoosobnosti za vožnju. Najveci problem im je izgleda linija 16A na kojoj se busevi kvare kao na tekucoj vrpci. Koji je razlog ne znam.
Danas na liniji 2 gbr.66, na 2A gbr. 67, na liniji 3A gbr.62. Ne znam što je vozilo na liniji 5 jer uobičajeni gbr.69 je bio u garaži. Na liniji 9 je i dalje gbr.139. I dalje nema traga za liniju devet uobičajenog gbr.68. Viđen i gbr.60 u vožnji. Ali ìšao je prazan trasom linija 3 i 8 bez ikakve naznake linije na kojoj bi vozio.
Gbr.176 i dalje ne vozi na liniji 12. Ne vozi ni gbr.142 jer sam na liniji 16 vidio gbr.105. Gbr.80 izgleda da je još u garaži.

kriticar
Moderator
Moderator

[Vrh] Go down

Postaj by NP-549 on pet stu 11, 2016 1:15 pm

Znači kad bi autobuse kupovala struka isključivo po potrebama, a ne politika po pogodnostima,  zreli ste za 3 nova autobusa za Cavtat,  a četvrti koji vozi najmanje može bit i neki "polovni" iz već postojeće ergele.  Šta bi najviše pasalo na liniju 10 ?   Klasični niskopodni A21,  low entry ili Regio za širokim zadnjim vratima ?   Kakav je teren za  produženog dvoosovinca ili pak troosovinca ?   Zglobni znam da nemože

NP-549
Moderator
Moderator

Broj postova : 1899
Registration date : 15.03.2008

[Vrh] Go down

Postaj by kriticar on pet stu 11, 2016 8:21 pm

Koliko sam shvatio struka je trebala dovesti 5 A21 za liniju za Cavtat te 10 gradskih mislim  kao zamjenu za deset onih kojim istice leasing.
Ali političari se ne slazu s tim. Ali nije važno kako  i u čemu ce se voziti građani i gosti Dubrovnika, glavno da su oni isfurali neke svoje osobne interese. Drugog razloga ne vidim jer Libertas sad mora zadržati deset autobusa starih osam godina sa skoro 700 tisuca prijedenih Km na tahografu. I koliko se ja razumijem u leasing trebaju ih  otkupiti za gotovinu. Obično otkup objekta operativnog leasinga od strane korisnika leasinga nije predviđen ugovorom o operativnom leasingu. Sad što piše u ugovoru i o kojoj se vrsti leasinga stvarno radi ne znam. Još davno sam negdje čuo ili pročitao da su autobusi iz 2009  uzeti na financijski leasing. Nedavno sam procitao u tisku izjavu direktora da im istječe operativni leasing. Sad koja info je pogrešna ne znam, ali ako se radi o operativnom sa stndardnim ugovorom Libertas autobuse treba vratiti i raspisati novi natječaj javne nabave za kupnju polovnih autobusa. I prije toga još jedan za kredit jer teško da imaju na računu potrebnu lovu. Po mojim  izracunima radi se minimalno o svoti blizu dva milijuna kuna.( otprilike od deset posto nabavne vrijednosti pa do tržišne vrijednosti bilo koja cifra je moguca).
Ako je ipak financijski Libertas  ih može otkupiti za ostatak vrijednosti jer to bi trebalo pisati u standardnom ugovoru. To bi uz politicke odluke takve kakve jesu bilo povoljnije za Libertas.
Najnepovoljnije bi bilo da autobuse moraju otkupiti po tržnoj vrijednosti. Ili da se uopce ne mogu otkupiti.
To su opcije bazirane na standardnim ugovorima o leasingu, a kakav je ugovor stvarno valjda cemo uskoro saznati.

kriticar
Moderator
Moderator

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content Today at 7:48 am

Sponsored content

[Vrh] Go down

Stranica 42 / 43. Previous  1 ... 22 ... 41, 42, 43  Next

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]