3d print

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

3d print

Postaj by inflameswetrust on ned 24 svi 2015 - 12:44

Ovo je tehnologija koja se već naveliko koristi u mnogim područjima tehnologije. Na stranu printanje organa i alata na ISS-u, vidio sam da postoje neki koji printaju i lokomotive.

http://www.cwrailways.com/009-ng.html

Kvaliteta izgleda ok, trajnost...kao i sva plastika.

Mislite li da bi to moglo dugoročno smanjiti cijenu modela i omogućiti entuzijastima da u kratko vrijeme naprave što god žele?

Solidni 3d printeri mogu se naći već za 300-400$, a postoje odlični besplatni softveri za 3d modeliranje (Blender, Sketchup, FreeCAD...). Ostala ulaganja... plastika, 50 kuna za 300-500 grama, struja, pomični elementi, kotači i elektromotor, te vrijeme utrošeno na modeliranje. Meni se čini da bi imalo smisla uložiti u takvo što.

inflameswetrust

Broj postova : 556
Registration date : 24.10.2014

[Vrh] Go down

Re: 3d print

Postaj by K 357 on ned 24 svi 2015 - 13:39

Vrijeme za isprintati jednu lokomotivu od cca 15 cm sa svim detaljima treba skoro 1 dan.

K 357

Broj postova : 709
Registration date : 24.09.2012

[Vrh] Go down

Postaj by borna on ned 24 svi 2015 - 13:45

O 3 D printanju raspravljamo već duže vrijeme na linku pa bi to mogli objediniti.
Koliko god samo printanje i plastika bili jeftini toliko su skupi kotači, zubčanici i el.motori kao i decoderi....tu je još i bojanje, decali....tako da se
u konačnici ne prolazi jeftinije od novih ili pogotovo rabljenih tvorničkih modela!
Jedino što jeste je to da imamo domaće modele lokomotiva, za koje bi bilo najjednostavnije kupiti neki rabljeni model sa odgovarajućim podvozjem
(eventualno uz male preinake) te na to staviti napravljenu karoseriju.

borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 3494
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Postaj by inflameswetrust on ned 24 svi 2015 - 16:08

borna je napisao/la:
Koliko god samo printanje i plastika bili jeftini toliko su skupi kotači, zubčanici i el.motori kao i decoderi....tu je još i bojanje, decali....tako da se
u konačnici ne prolazi jeftinije od novih ili pogotovo rabljenih tvorničkih modela!

Osim tvorničkih modela, tu su i ostali modeli koje se ne može samo tako nabaviti (gospodin Crha je pravio 32ku koje nema nigdje). A s daljnjim razvojem tehnologije i sve većom prisutnosti 3d printera na tržištu cijena može samo padati.

Vrijeme za isprintati jednu lokomotivu od cca 15 cm sa svim detaljima treba skoro 1 dan.

Vidio sam na djelu dečke kako s printerom od 200$ u 3 sata isprintaju funkcionalni model planetarnog zupčanika (oba dijela) od 10 cm promjera. I čisto sumnjam da je baš cijeli dan potreban za okvir lokomotive.

inflameswetrust

[Vrh] Go down

Postaj by K 357 on ned 24 svi 2015 - 20:52

Zupcanik nema mnogo detalja , meni je prijatelj printao bokser od cca 10 cm ,5 rupa i udubljenjem za dlan te mu se printalo 7 sati, a za ovakvu stvar koja ima mnogo vise detalja i supljih mjesta traba malo vise vremena..Po njegovoj procjeni od 15-20 h !

K 357

Broj postova : 709
Registration date : 24.09.2012

[Vrh] Go down

Postaj by inflameswetrust on ned 24 svi 2015 - 21:02

K 357 je napisao/la:Zupcanik nema mnogo detalja , meni je prijatelj printao bokser od cca 10 cm ,5 rupa i udubljenjem za dlan te mu se printalo 7 sati, a za ovakvu stvar koja ima mnogo vise detalja i supljih mjesta traba malo vise vremena..Po njegovoj procjeni od 15-20 h !

Da mi oprostiš, ne mogu uzeti zaozbiljno nekoga tko si printa bokser. Od svega što 3d printer može...
No, kako god, baš ću provjerit s ovima pa usporediti.

inflameswetrust

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content Today at 15:46

Sponsored content

[Vrh] Go down

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]